top of page
Adsız tasarım (3)_edited.jpg

OTURUM 1
-
BİNALARIMIZIN GELECEĞİ

Neler var ?

Sıfırın İnşası'nda ana temel gelecekte yaşanabilir bir çevre ve insana yakışır yaşam alanları oluşturmaktır. Yeşil bina sistemleri de bu noktayı temel alarak sürdürülebilirliliği oluşturacak en önemli gelişmedir. Türkiye de son zamanlarda bu konu hızla ve olması gereken detaylarda ilerlemektedir. Bu durumun sonucu olarak YeS-TR hayata geçmiştir. Öncelikle yeşil bina sistemleri hakkında görüşler ve Türkiye de bunun hızlı biçimde yol alması için atılması gereken adımlar konuşulacaktır. Ayrıca olumlu olumsuz noktaları ile engel teşkil edecek konular ve bu engellerin aşılmasında yapılması gerekenler tartışılacaktır.

#YEŞİLBİNASİSTEMLERİ 
#YES-TR

Kimler var ?

Dr._Emre_Ilicali_1655815470.jpg

EMRE ILICALI
PARTNER @

ALTENSİS 
ÇEDBİK YÖNETİM KURULU ÜYESİ

  • LinkedIn

1979 doğumlu Emre Ilıcalı, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Amerika Birleşik Devletlerinde  mühendislik ve proje yönetimi üzerine yüksek lisansını tamamlamış ve İnşaat  Mühendisliği Doktora programına devam etmiştir. 

Bu süre  boyunca yeşil binalar, yeşil tasarım ve sürdürülebilir malzemeler üzerine bir çok eğitim alan Emre Ilıcalı, aynı zamanda  birçok  çevre dostu  inşaat ve malzeme üretimi projesinde görev almıştır.  Daha sonra  Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’ de yerli ve yabancı birçok inşaat projesinde mühendis ve proje müdürü olarak çalışmıştır. 

2008 yılında iki arkadaşıyla beraber Altensis firmasını kuran Emre Ilıcalı, Altensis çatısı altında Türkiye deki birçok gayrimenkul projesinde yeşil binalar ve proje yönetimi konusunda danışmanlık ve mühendislik hizmetleri vermektedir.  

Yerli ve yabancı birçok profesyonel kuruma üyeliği bulunan  Emre Ilıcalı, ayrıca proje yönetimi ve yeşil binalar ile ilgili birçok uluslararası profesyonel sertifikaya sahiptir. Yeşil binalar ve proje yönetimi konusunda Türkiye de ki ilk uzmanlardan olan Emre Ilıcalı, halihazırda Kentsel Dönüşüm ve Yeşil binalar konusunda araştırma ve çalışmalarına devam etmektedir.


 

MODERATÖR

MURAT BAYRAM.jpg

MURAT BAYRAM
DAİRE BAŞKANI@

MESLEKİ HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI

  • LinkedIn

1975 yılı Ankara doğumludur. 1997 yılında Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirmiştir. 2000 yılında Yüksek Mühendis unvanı almıştır.

1998-2000 yılları arasında Araştırma Görevlisi olarak görev yapmıştır.

2002-2007 yılları arasında Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Tesisat Dairesi Başkanlığında Proje ve Proje Kontrol Mühendisi olarak görev yapmıştır.

2008-2010 yılları arasında Yapı İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Binalarda Enerji Verimliliği Şube Müdür Vekili olarak görev yapmıştır.

2010-2011 yılları arasında aynı Genel Müdürlüğün bünyesinde kurulan Enerji Verimliliği Dairesinde Daire Başkanı olarak görev yapmıştır.

2011 sonrasında yeni kurulan Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü bünyesindeki Enerji Verimliliği ve Tesisat Dairesinde Daire Başkanlığı görevini yürütmektedir

Evli ve bir erkek çocuk babasıdır.

Binalarda enerji verimliliği ve Binaların Yangından Korunması ile ilgili konularda çalışmaktadır.

kay-killman-335x400.jpg

KAY KILLMAN
GENEL MÜDÜR@

GBCI Europe 

  • LinkedIn

Kay Killmann, sürdürülebilir şehircilik için yorulmak bilmeyen bir savunucudur. Tutkulu bir öğretim görevlisi ve teknik uzman olan Alman Yeşil Bina Derneği'nin kurucu ortağıdır. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bir danışman mimar ve kâr amacı gütmeyen lider olarak yirmi yıllık deneyimiyle, yapılı çevrenin kıyaslama ve performans izlemesinin geleceğimiz için kritik yollar olduğuna inanıyor.

Foto Marco Caffi Convegno.jpg

MARCO CAFFI
COO @

İtalya Yeşil Bina Konseyi
ERN Başkan Yardımcısı

  • LinkedIn

Marco Caffi, İtalya Yeşil Binalar Konseyi’nin baş işletme görevlisidir (COO). Brescia Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve eğitimini Brescia Üniversitesi'nde Proje ve İnşaat Yönetimi alanında yüksek lisans derecesini ve Milano Teknik Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı.

 

İtalya Yeşil Binalar Konseyi’ne katılmadan önce, binalarda enerji, sürdürülebilirlik ve teknolojik uygulama alanlarında faaliyet gösteren çeşitli sektörler (havalimanı, hastane, endüstri, ofis binaları, perakende ticaret gibi) ve bina teknolojileri hakkında derinlemesine bilgi geliştiren bir mühendislik şirketinin teknik direktörü ve başkan yardımcısıydı. 2010 yılında, sekiz ortağıyla birlikte, Brescia'da çevresel sürdürülebilirliğe adanmış bir sosyal girişim ve bilim merkezi olan AmbienteParco'yu kurdu.

 

2014'ten beri Brescia Üniversitesi'nde binalar için Mekanik, Elektrik ve Sıhhi Tesisat sistemleri ve dinamik enerji simülasyonu dersleri veriyor. 2015 yılında ise İtalya Yeşil Binalar Konseyi’ne COO olarak katıldı.

OU_LowPR1.jpg

ONUR ÜNLÜ
YÖNETİM KURULU BAŞKANI@

EYODER
TURKONFED Yönetim Kurulu Üyesi

  • LinkedIn

Onur Ünlü, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden Makine Mühendisi unvanı ile mezun olduktan sonra Engineering Business Management yüksek lisans eğitimini University of Warwick’te (İngiltere) tamamlamıştır.

 

Çalışma hayatına 2002 yılında Üniversal Makine ve Isı Sanayi Tic. A.Ş. firmasında Endüstriyel Sistemler Satış Mühendisi olarak başlamıştır. Halen kurucu ortağı olduğu Türkiye’nin ilk enerji hizmet şirketi olan ESCON Enerji A.Ş.’de enerji verimliliği ve yönetimi danışmanlığı, verimlilik artırıcı proje uygulamaları ve enerji performans sözleşmeleri konularında endüstriyel işletmelere hizmet vermektedir. Bugüne kadar binin üzerinde ulusal ve uluslararası firmaya ve Dünya Bankası, EBRD ve UNIDO gibi uluslararası finansman kuruluşlarına enerji denetleme, danışmanlık ve sistem çözümleri hizmeti sunmuştur. Türkiye’nin ilk ve toplamda 26 adet başarılı Enerji Performans Sözleşmesi’ni hayata geçirmiştir.

 

Sertifikalı Enerji Yöneticisi, Etüt Proje Uzmanı ve Performans Sözleşmesi Finansmanı Uzmanı (Peformance Contracting and Funding Professional - PCF) olan Onur Ünlü’nün çok sayıda akademik makale ve araştırma çalışması, ulusal ve uluslararası mecralarda yayınlanmıştır. Halen EYODER Başkanlığı, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyeliği ile Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkanlığı, TOBB İklimlendirme Meclisi Üyeliği ile Atık Isı Komisyonu Başkanlığı, Hedefler için İş Dünyası Platformu Yönetim Kurulu Üyeliği ve AEE (Association of Energy Engineers), AHSRAE, TTMD, MMO üyeliklerine devam etmektedir.

bottom of page