top of page
Adsız tasarım (3)_edited.jpg

 OTURUM 3
-
YAŞANABİLİR BİNALAR

Neler var ?

YAŞANABİLİR BİNALAR

Sıfır enerjili binalar, sıfır karbonlu binalar, yeşil bina sistemlerinin mimari yaklaşımları, bu binaların inşası ve yaşanırken yönetimi detayında sürdürülebilir yeşil binaların yapımı temelinde bir panel olacaktır. Bu panelde BIM sisteminin uygulama ve yönetim detayında mimari inşaat ve mekanik yaklaşımları tartışılacak ve görüşler alınacaktır. Sadece yapım aşaması değil aynı zamanda yaşanabilir binaların sürdürülebilir olması için gerekli detaylar konuşulacak ve yeşil bina sertifika sistemleri görüşülecektir.

#YEŞİL MİMARİ
#BÜTÜNLEŞİK TASARIM
#BIM

Kimler var ?

EBRUUNVERKARAER.JPG

EBRU ÜNVER KARAER
YÖNETİCİ ORTAGI@
İLTAY MİMARLIK
ÇEDBİK YÖNETİM KURULU ÜYESİ

  • LinkedIn

Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nde gerçekleştirdi. Eğitimine Sint-Lukas Brussel, Belçika'da devam ettikten sonra, 2007 yılında İLTAY Mimarlık’ta, Ortaklık ve Yöneticilik görevine başladı. Halen, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Sürdürülebilir Bina Tasarımı alanında Doktora eğitimine devam etmektedir İltay Mimarlık, 1977 yılından bu yana kesintisiz olarak yurtiçinde ve yurtdışında, ofis binası, yönetim binası, restoran binası, toplu konut, fabrika, gibi birçok değişik işlevlerdeki yapıların tasarım, uygulama ve danışmalık işlerini üstlenmektedir. İLTAY Mimarlık, işlevsel, konforlu, estetik, teknolojik, sürdürülebilir, yapılabilir bir mimari tasarım anlayışını ilke edinmiştir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri iç denetçisidir. Sürdürülebilirlik, yeşil bina tasarımı, yenilenebilir enerji sistemleri üzerinde çalışmaktadır. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği'nde Yeşil Bina Değerlendirme Sistemleri Eğitmeni olarak görev alan Ebru Ünver Karaer, aynı zamanda LEED AP, BREEAM Değerlendiricisi, EDGE Uzmanı ve Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Uzmanı'dır. Uzun yıllardan beri ÇEDBİK çalışmalarına gönüllü olarak destek veren Ebru Ünver Karaer, 2019 yılında ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine başlamıştır.


 

MODERATÖR

sabri-pasayigit copy.jpg

SABRİ PAŞAYİĞİT
KURUCU ORTAK@

SP MİMARLIK

  • LinkedIn

1977 yılında Kayseri’de doğan Sabri Paşayiğit, 2001 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra kariyerinde hızla yükselmiştir. Yaklaşık 5 yıl sektörün önde gelen mimarlık firmalarında çalıştıktan sonra 2005 yılında kendi firmasını kurmuştur. 

Sabri Paşayiğit Mimarlık; kısa süre içerisinde butik ölçekten, multidisipliner tasarımcı ve mimarların yer aldığı global ölçekteki kurumsal bir şirket haline gelmiştir. 

Paşayiğit, yürüttüğü projelere iş ve marka geliştirme faaliyetlerini de dahil ederek ve sürdürülebilir tasarım çözümleri sunan bir araştırma ekibiyle çalışarak, genç yaşta büyük ölçekli projelerde başarılı stratejiler geliştirmiştir.  

Mimari tasarım yaklaşımı; yalnızca inovatif ve sürdürülebilir bir proje tasarlamak değil, kullanıcı davranışlarına duyarlı bir anlayış geliştirmektir. 

Global ölçekte birçok farklı ülkede, projeler üretmiş ve lokal mimarlık ofisleri ile işbirliği yapmış olan Sabri Paşayiğit Mimarlık; 2020 itibariyle Azerbaycan Bakü, 2022 itibariyle de İzmir ve Ankara ofislerinin açılışını gerçekleştirmiştir.

AYSE ERKTIN.JPG

AYŞE HASOL 
KURUCU ORTAK @

HAS MİMARLIK

Ayşe Hasol Erktin HAS Mimarlık Ltd. çatısı altında, aralarında Anadolu Sağlık Merkezi, Kristal Kule ve Swissotel Grand Efes projelerinin de olduğu ve küresel uzmanlıklar içeren çeşitli konut, ofis, otel ve sağlık projelerini yönetmiştir. Erktin, HAS’ın dünyaca ünlü mimarlık firmaları ile başarılı iş ortaklıkları kurmasında da etkin rol almıştır. 
Harvard University Graduate School of Design mezunu olan Ayşe Hasol Erktin, Boğaziçi Üniversitesi’nden işletme yüksek lisansını, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mimarlık lisansını almıştır. 
Ayşe Hasol Erktin, 2015-2017 döneminde Urban Land Institute (ULI) Türkiye İcra Kurulu Başkanı olarak; 2012-2014 arasında İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve 2011-2013 döneminde Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak; 2000-2001 döneminde İstanbul Proje Yönetim Derneği Başkanı; 1997-2002 döneminde Harvard Mezunlar Derneği Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 
2009'da BREEAM Değerlendiricisi olmuştur. EDAC Akreditasyonuna sahiptir. Berlin Mimarlar Odası üyesi olarak Almanya’da mimarlık yetkisi bulunmaktadır.
Erktin’in yazı ve konferansları, yaratıcılığın yönetimi ve tasarımın değeri üzerinde yoğunlaşmaktadır.

  • LinkedIn
Mehmet Genç.jpg

MEHMET GENÇ 
OPERASYON MÜDÜRÜ@

TURNER

  • LinkedIn

Mehmet Genç, çeşitli büyük ölçekli ve yüksek prestijli projeleri başarıyla tamamlamış, 23 yılı aşkın sektör deneyimine sahip son derece nitelikli bir profesyoneldir. Maryland Üniversitesi'nde Proje Yönetimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Akredite bir LEED uzmanı, Project Management Institute üyesi ve American Society of Civil Engineers üyesidir.

Mehmet Genç, çeşitli çok katlı karma kullanım geliştirme projeleri, oteller, tıp merkezi, ofis binaları, hastane, perakende satış kompleksi, alışveriş merkezi ve tiyatro inşaatı deneyimine sahip ve detaylara önem veren bir Operasyon Müdürü'dür. Çoğunlukla ABD ve Türkiye'de çalışmış ve deneyimlerini burada kazanmıştır. 

Mehmet Genç'in uyum yeteneği, problem çözme ve analitik becerileri, karmaşık projeleri başarıyla teslim etmek için iç ve dış paydaşlarla çalışmasına ve bu paydaşları etkin şekilde yönetmesine olanak sağlamıştır. Mehmet Genç, mimarlar, mühendisler, geliştiriciler, bankacılar, işveren temsilcileri, yükleniciler, denetmenler, resmi görevliler, kiralama acenteleri ve işverenler ile etkin bir şekilde çalışabilen bir liderdir. Turner'daki sorumlulukları arasında projeleri yürütmek, yönetmek ve koordine etmek yer almaktadır. Ayrıca, Avrupa ve Orta Asya pazarında şirket için yeni işlerin alınmasına önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.

ÖZGÜR ÇELEBİ .jpg

ÖZGÜR CAN ÇELEBİ
YARDIMCI DİREKTÖR@

ARUP

  • LinkedIn

Özgür Can Çelebi, enerji şirketleri, şehirler, geliştiriciler, bankalar ve uluslararası finans kuruluşları gibi farklı müşteri gruplarıyla çalışma konusunda önemli deneyime sahip bir Enerji ve İklim uzmanıdır.

Özgür, Türkiye, Özbekistan, Pakistan, Kazakistan, İngiltere, Hollanda ve Kamboçya gibi birçok ülkede önde gelen yenilenebilir enerji, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği projelerinde yer almış olup bu konularda deneyime sahiptir. Çeşitli müşteri gruplarını düşük karbon kaynaklarına geçişlerinde destekler ve iklim değişikliğinden kaynaklanan risklerini yönetmelerine yardımcı olur. 

IMG_7906.jpg

MEHMET SAKİN
YÖNETİM KURULU BAŞKANI@

BIM4TURKEY

  • LinkedIn

Mehmet Sakin, inşaat mühendisidir ve Türk inşaat sektörünün dönüşümünde öncü merkez olan BIM4TURKEY Derneği'nin Başkanıdır. Büyük ölçekli inşaat projeleri için bir yol haritası oluşturmayı ve BIM uygulamasını ülkenin genel inşaat politikasına, eğitimine ve uygulamalarına genişletmeyi içeren inşaat sektöründeki dijital dönüşüme liderlik ediyor. Ayrıca Kalyon İnşaat'ta proje yönetim ofis yöneticisidir. Mega ölçekli projelere liderlik etmektedir. Halen Hasan Kalyoncu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapmaktadır. New York Üniversitesi ve Güney Mississippi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

bottom of page